Zasady wybierania okapu do salonu z aneksem kuchennym

 

Otwarte kuchnie zdobywają coraz więcej zwolenników. Przemawia za nimi połączenie dwóch stref życia domowego, w których wykonuje się na co dzień najwięcej czynności. Salon z aneksem kuchennym wymaga jednak odpowiednio dopasowanego okapu. Czym należy się kierować?

 

Wybierając wyciąg do salonu z aneksem kuchennym, na samym początku trzeba zastanowić się nad jego lokalizacją, która będzie determinowała jego rodzaj. Bardzo istotne jest zachowanie harmonii estetycznej pomiędzy wyposażeniem kuchni a wyglądem salonu. Trzeba także zwrócić uwagę na jak największą wydajność przy możliwie jak najlepszym wyciszeniu.

Okapy do otwartej kuchni – miejsce montażu, rodzaj okapu i dopasowanie stylistyczne

 

Dobór okapu do kuchni połączonej z salonem w największej mierze zależy od tego, gdzie zlokalizowana jest kuchenka. Zasada jest prosta – jeżeli aneks posiada wyodrębnioną część blatów z kuchenką, to najlepszym rozwiązaniem jest zakup sufitowego okapu wyspowego. Ten rodzaj produktów cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ może wprowadzić atrakcyjny design w pomieszczeniu. Grupę tę można podzielić na szereg odmian, np. dekoracyjne, nowoczesne (często w kształcie odwróconej litery „T”) czy też rustykalne, idealne dla entuzjastów stylizacji bliskich naturze. Okap kuchenny wyspowy może być okrągły lub prostokątny.

 

Jeżeli kuchenka umieszczona jest w klasyczny sposób, w obrębie ciągu blatów usytuowanych przy ścianie, to z pewnością należy wybrać inne rozwiązanie, niż nawet najbardziej atrakcyjny okap wyspowy. Z pomocą przychodzą setki modeli przyściennych, w tym m.in.: skośne, okrągłe, prostokątne, kominowe, przeznaczone do zabudowy w szafce i wiele, wiele innych. 

Kolejna zasada dotyczy zachowania balansu pomiędzy wystrojem części kuchennej, a samym salonem. Ze względu na to, że jedno pomieszczenie pełni dwie funkcje zarazem, istotne jest, aby wybierać produkty zgodne stylistycznie z całością. Przykładowo, jeśli salon jest zaaranżowany w stylu modernistycznym, z rozwiązaniem przychodzą nowoczesne okapy kuchenne, np. z oświetleniami LED.

 

Duża wydajność i wyciszenia hałasu – ważne zasady wyboru okapu

 

Do dwóch ostatnich zasad należy zaliczyć kwestie związane z praktycznością, użytecznością i wygodą użytkowania danego produktu. W otwartej kuchni zwykle jest znacznie większa kubatura, wobec czego trzeba wybierać modele, które są bardziej wydajne. Parametr ten podaje się m3/h i oznacza on ilość powietrza, jaka może być oczyszczona przez jedną godzinę. Im większa wartość, tym oczywiście lepiej.

 

Nowoczesne okapy kuchenne wyposażone są w szereg rozwiązań, przyczyniających się do cichszej pracy. Rzecz jasna, najcichszy okap nigdy nie będzie najbardziej efektywnym – i odwrotnie. Współcześnie można jednak znaleźć produkty, które mają obydwa parametry na bardzo dobrych poziomach.

 

Podsumowując, salon z aneksem kuchennym często będzie wymagać nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań od kuchni zamkniętej. Trzymając się powyższych zasad, można łatwo i wygodnie wybrać najlepsze urządzenie.