Wybór okapu do „ślepej” kuchni – najważniejsze parametry

 

Kuchnia bez okien, czyli tzw. ślepe pomieszczenie, wymaga specjalnej aranżacji przestrzeni i doboru sprzętów. Do najczęściej pojawiających się problemów należą słaba wentylacja i brak właściwej cyrkulacji powietrza. Z rozwiązaniem przychodzą odpowiednio dobrane okapy, o dużej mocy. 

 

Okap kuchenny do „ślepej” kuchni to prawdopodobnie najważniejsza część wyposażenia tego pomieszczenia. Niewystarczająca wentylacja powoduje szereg niedogodności, które są przyczyną zarówno dyskomfortu w trakcie wykonywanych czynności, jak i mogą zagrażać zdrowiu. Osadzająca się na ścianach wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Mogą powstawać pleśnie, które utrudnią przechowywanie żywności. Rozwiązaniem są niezawodne okapy kuchenne, których ofertę możesz sprawdzić na naszej stronie e-okapy.pl.

 

Nowoczesne okapy kuchenne ułatwią gotowanie w kuchni bez okien

 

W zależności od kształtu pomieszczenia i jego rozmiarów, można zastosować różne rodzaje okapów. Popularne są odmiany teleskopowe, przyścienne, jak i podszafkowe. Mając kuchnię zorganizowaną w taki sposób, że kuchenka umiejscowiona jest pośrodku i nie przylega do ściany, dobrym pomysłem będzie zakup okapu wyspowego.

 

W przypadku aranżacji kuchni „ślepej”, ciekawą alternatywą będzie okap kominowy – 60, 75 czy 90 cm. Urządzenie to zostało zaprojektowane tak, aby zamontować je bezpośrednio na ścianie nad kuchenką – przy górnej linii szafek. Istnieje wiele wariantów tego typu produktów. Wyodrębnić można nowoczesne okapy kuchenne o prostych formach przypominających tuby, jak i tych bardziej zróżnicowanych czy dekoracyjnych.

Największą zaletą takiego okap jest jego wydajność – okapy kominowe będą skutecznie usuwały zapachy i nadmiar wilgoci, co w kuchniach bez okien jest szczególnie istotne. Sprawna cyrkulacja w szerokim szybie wentylacyjnym powoduje, że powietrze zostaje faktycznie całkowicie wymienione, a nie tylko pozornie oczyszczone. Wydajność tych urządzeń wyznaczana jest poprzez ilość przeniesionego powietrza na godzinę. Do niedużej wielkości pomieszczeń, które nie mają okien, należy szukać pochłaniaczy o wydajności nie mniejszej, niż 300 m3/h w pracy w trybie średnim. Ostatecznie im wyższy jest powyższy parametr, tym większa skuteczność, ale jednocześnie głośniejsza praca urządzenia.

 

Połączenie kuchni z salonem sposobem na „ślepą” kuchnię

 

Współcześnie można wybierać spośród dziesiątek różnego rodzaju produktów. Nowoczesne okapy kuchenne gwarantują bardzo efektywną pracę przy niedużym stopniu głośności. Wybór właściwego okapu ma zdecydowanie największe przełożenie na komfort pracy w kuchni.

 

Oprócz tego jednak bardzo popularnym sposobem na powiększenie przestrzeni i ograniczenie wilgoci jest rozszerzenie pomieszczenia, np. poprzez zburzenie ściany dzielącej je z salonem. Dzięki temu można zaaranżować kuchnię połączoną z salonem. W takiej sytuacji można także wybierać z pośród pełnej oferty okapów i kierować się przede wszystkim ich designem, a nie parametrami technicznymi.  

 

Bez względu na to, jak pragniesz urządzić kuchnię, w każdym przypadku warto zadbać o instalację jak najlepszego okapu. Aby wybrać odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na parametr oznaczający wydajność. Zakupione urządzenie będzie służyć domownikom przez długie lata, dlatego warto zainwestować i wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb mieszkańców i ograniczeń przestrzeni.