Kuchnie skandynawskie od lat cieszą się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. Jednym z elementów, które mają znaczący wpływ na estetykę pomieszczenia, jest okap kuchenny. Czym powinien cechować się okap do kuchni skandynawskiej, aby był spójny z aranżowaną przestrzenią?

 

Skuteczne dopasowanie różnych elementów wyposażenia wnętrz – aby idealnie do siebie pasowały – będzie możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej zidentyfikuje się najważniejsze cechy danej aranżacji. Niewątpliwie do wyróżników stylu skandynawskiego należą drewniane materiały, białe, schludne powierzchnie, a także dużo otwartej przestrzeni, tworzącej minimalistyczny efekt. Wybrany okap kuchenny powinien idealnie wpasowywać się w powyższe założenia.

 

Rodzaje okapów do kuchni skandynawskiej – kominowe, wysuwane i inne

 

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim jest bardzo przyjemnym zadaniem, ponieważ pozwala na wiele swobody. Nie inaczej jest w przypadku wyboru mebli i okapów kuchennych.

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów omawianych produktów jest przyścienny okap wysuwany. Takie modele najczęściej cechują się poziomą orientacją, mogą być zainstalowane samoistnie lub – jako okap do zabudowy – w obrębie ciągu szafek kuchennych. Zgodnie z nazwą umożliwiają wysunięcie części wentylacyjnej, która zaowocuje zwiększeniem efektywności.

 

Na uwagę zasługuje również inny, ciekawy rodzaj – okap kuchenny kominowy. Charakterystyczny, tubowy i masywny kształt pozornie nie będzie pasował do kuchni skandynawskiej, ale wszystko zależy od konkretnego modelu. Niezbyt szerokie produkty, np. okap kominowy 90 cm, wykonane z hartowanego szkła lub pomalowane na biało, jak najbardziej przyczynią się do wprowadzenia charakterystycznego, skandynawskiego klimatu!

Interesującą alternatywą mogą być okapy wyspowe, mające zastosowanie wtedy, gdy kuchenka umieszczona jest pośrodku pomieszczenia. Świetnym pomysłem w aranżacji kuchni skandynawskiej jest także zastosowanie okapu sufitowego, wprowadzającego pożądaną nutę nowoczesności.

 

Kolorystyka i materiał okapów do kuchni skandynawskiej

 

Kuchnia skandynawska musi emanować spokojem i ciepłem. Wobec tego, warto wybierać urządzenia w jasnych barwach, dopasowywać je do kolorystyki pozostałych elementów, unikając przy tym nadmiaru  kontrastów. Do stylu skandynawskiego z pewnością pasować będą okapy do zabudowy ze stali lakierowanej na biało. Wybierając model montowany oddzielnie, warto rozważyć zakup przyściennego okapu ze szkła hartowanego. To materiał niezwykle łatwy w czyszczeniu, elegancki, a jednocześnie wpisujący się w główne założenia skandynawskiego stylu. Kolejną opcją będzie zdecydowanie się na okap z drewnianym wykończeniem, jednak w tym wypadku należy zachować ostrożność – nie każdy model będzie pasował do tak urządzanej kuchni, wiele z nich dedykowana jest do aranżacji rustykalnych.

 

Wybór okapu do kuchni skandynawskiej wcale nie musi być trudny. Styl ten pozwala na łączenie ze sobą wielu różnych elementów. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu nadrzędnych zasad – unikaniu przepychu, ciemnych lub kontrastowych kolorów i zbyt masywnych wizualnie kształtów.